Wszystko zaczęło się w 2010 roku. Nie pamiętam ani dnia, ani miesiąca. Nie jestem w stanie przypomnieć sobie nawet jaka to była pora roku. Załóżmy, że miało to miejsce w pewien piękny, słoneczny dzień. Obudziły mnie ptasie trele, zapach świeżo skoszonej trawy i porykiwanie stada krów pasących się pod oknem... Guzik prawda! Na naszym osiedlu nie ma krów, choć ptaki wiosną mocno dokazują rankiem, a zapach skoszonej trawy miesza się ze spalinami samochodów pędzących ulicą obok. W takich oto okolicznościach przyrody narodziła się idea konkursu literacko-plastycznego Bazgroł. Zamieściłem informację na portalu duże Ka i Papierowym Psie (który miał swoją premierę miesiąc lub dwa wcześniej) i zacząłem szukać sponsorów. Ostatecznie na konkurs nadesłano około trzydziestu prac. Taka bardzo średnia krajowa. I tu historia Bazgroła mogłaby się skończyć, bo nie planowałem powtórki z rozrywki, gdyby nie jeden ze sponsorów, który przypomniał sobie o konkursie i spytał czy mam ochotę na kontynuację. Zaryzykowałem i ogłosiłem drugą edycję. To, co się wtedy wydarzyło, przerosło moje najśmielsze oczekiwania. Prace zaczęły spływać hurtowo, a listonosz po raz pierwszy w życiu znielubił z powodu liczby przesyłek jednego odbiorcę (czyli mnie). Finał drugiej edycji miał miejsce podczas Targów Książki w Krakowie, a nagrodą główną był trzydniowy pobyt zwyciężczyni z rodzicami i siostrą w Krakowie + liczne atrakcje + kieszonkowe i zwrot kosztów podróży. Kolejny Bazgroł odbył się przy okazji Warszawskich Targów Książki na Stadionie Narodowym i tam pozostał aż do jubileuszowej, 10. edycji. W tym czasie konkurs się rozrastał, przybywało sponsorów, patronów, partnerów. Praktycznie każda następna odsłona Bazgroła biła rekordy frekwencyjne.
Wśród patronów honorowych pojawili się m.in.: Pierwsza Dama Anna Komorowska, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.
Sponsorowali Bazgroła: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Zamek Królewski w Warszawie, firma e5, Corel, Granna, Portal Games, Tramwaje Warszawskie, kilkadziesiąt wydawnictw dla dzieci i dorosłych.
Do szkół powędrowało kilka palet środków czyszczących i akcesoriów komputerowych ufundowanych przez firmę e5.
Laureaci Bazgroła udzielali wywiadów w radiu VOX FM i dla swoich lokalnych mediów.
Gotowce, czyli teksty i ilustracje przygotowane na potrzeby konkursu wykonali m.in.: Jurek Owsiak, Graham Masterton, Jakub Porada, Krystyna Mazurówna, Michał Pałubski etc.
Jurorami Bazgroła byli m.in.: Grzegorz Kasdepke, Jurek Owsiak, Rafał Skarżycki, Tomasz Leśniak, Przemysław Truściński, Robert Romanowicz, Nika Jaworowska-Duchlińska.
Wartość nagród pieniężnych, rzeczowych i wykupionych usług dla zwycięzców wyniosła w ciągu tych dziesięciu lat kilkadziesiąt tysięcy złotych, a na jubileuszowym 10. finale pojawiło się prawie 400 osób, z czego przeszło setka to nagrodzeni uczestnicy Bazgroła!
Przygotowania do każdej kolejnej edycji zaczynałem po zakończeniu finału, na fali entuzjazmu jaki spływał na mnie od uczestników. Przez kilka miesięcy wysyłałem tysiące e-maili, wykonywałem kilkaset rozmów telefonicznych, kilkanaście wypraw do firm i urzędów, czytałem setki prac, oceniałem teksty, ilustracje, komiksy, gry planszowe, zdjęcia. Wszystko po to, by tego jednego dnia, w czasie Warszawskich Targów Książki na Stadionie Narodowym spotkać się z uczestnikami konkursu, nagrodzić najlepszych i przyjąć kolejną dawkę pozytywnej energii. Bazgroł nigdy nie był tylko konkursem. Był miejscem gdzie poznawali się ludzie, zawiązywały się znajomości i przyjaźnie. Chcecie przykładów? Prosię Bardzo!
Anna Garbolińska, wraz z córką była zwyciężczynią jednej z edycji - założyliśmy razem fundację Narysuj Mi Baranka, wydawnictwo Prosie Bardzo i chcemy reaktywować Bazgroła
Bajanka czyli Monika Skikiewicz, również laureatka Bazgroła, która nagrała dla nas audioboka „Michaśek i inne psipadki,
Agnieszka Sawicz – jej syn kilkukrotnie wygrał część literacką konkursu (był również jurorem Bazgroła), a ona wydała w naszym wydawnictwie książkę „Rozmowy ze Śmiecią”
Jakub Porada (dziennikarz), Szymon Jachimek (były kabaret Limo), Tomasz Nowaczyk (kabaret Czesuaf), Krystyna Mazurówna – których dzieła znajdują się w naszych planach wydawniczych.
Bazgroł stał się marką znaną i lubianą, która wykreowała kilku młodych artystów, pomogła wielu na ścieżce edukacyjnej i dała frajdę tysiącom dzieciaków i dorosłych. Choć żeby sfinansować jedną edycję musiałem sprzedać swoją biblioteczkę i wziąć chwilówkę, która potem ciągnęła się za mną długi czas (wycofał się w ostatniej chwili główny sponsor) nie żałuję. Dziś zrobiłbym ponownie to samo. Bo było warto!
Niestety przez pandemię i moją chorobę konkurs został zawieszony (po 11. edycji). Trochę trwało nim podjąłem decyzję o reaktywacji konkursu. Po pierwsze zatęskniłem, po drugie mojej choroby się niestety nie zatrzyma, można ją tylko spowolnić, ale do kiedy? Nie wiem kiedy całkowicie stracę wzrok. Jutro? Za miesiąc? Za rok? Dlatego nie ma na co czekać – BAZGROŁA v. 2.0 czas zacząć!